Technologie
Kawasaki Technologie motoru

Již od roku 1950, kdy společnost Kawasaki představila svůj první motocyklový motor, dávalo vždy vývojové oddělení Kawasaki důraz na technologický vývoj a inovace svých motorů a podvozků. I díky tomu jsou naše dnešní motocykly vybaveny tou nejmodernější technologií, která těží z mnohaletého vývoje...

KTRC - Kontrola Trakce Kawasaki (1 režim)

KTRC (Kawasaki Traction Control) je systém kontroly trakce zadního kola zabraňující jeho prokluzu při akceleraci na různém povrchu.

Při akceleraci na kluzkém povrchu může snadno dojít k protáčení zadního kola (tj. když se zadní kolo otáčí rychleji než přední kolo). Systém KTRC byl navržen tak, aby zabránil protáčení kol, které by mohlo způsobit ztrátu kontroly nad motocyklem. Stejně jako ABS brání zablokování kol při brzdění, i tento systém kontroly trakce od Kawasaki zabraňuje prokluzu (a tím i smyku) zadní pneumatiky. Když víte, že systém okamžitě a správně zasáhne, aby zabránil náhlému protočení zadního kola, můžete si více užívat jízdu na motocyklu.
KTRC používá senzory rychlosti otáčení kol ke sledování rychlosti předního a zadního kola. Když detekuje protáčení kol, sníží se výkon motoru, aby bylo možné znovu získat přilnavost zadního kola. KTRC také umožňuje pomoci zadnímu kolu znovu získat trakci v situacích, kdy se dočasně ztratí přilnavost, například při jízdě přes mokrý kanál, nebo mokrou čáru na silnici. KTRC používá třícestné řízení, které řídí časování zapalování, objem vstřikovaného paliva a objem nasávaného vzduchu. Toto třícestné ovládání umožňuje tomuto systému velmi jemné korekce, což má za následek velmi přirozený pocit jistoty. Je dokonce technologicky možné, aby systém kontroly trakce zasáhl, aniž by si to jezdec vůbec uvědomil, že došlo k prokluzu pneumatiky.
KTRC však také umožňuje jezdcům zjistit, kdy jsou podmínky na silnici obtížné, záměrným zdržením zásahu. Za prvé proto,že umožní jezdci sdělit přesného obrázek o současných podmínkách na silnici a o tom, co právě motocykl dělá, a za druhé systém podpoří jezdce v maximální možné snaze jet na limitu - to je filozofie, která řídí vývoj technologií Kawasaki.